آمپلی فایر آنتن مرکزی چیست و چه کاربردی دارد؟

آمپلی فایر آنتن مرکزی چیست و چه کاربردی دارد؟
قبل از بدانیم آمپلی فایر آنتن مرکزی چیست ، بهتر است بدانیم آنتن مرکزی ساختمان چیست. ساده ترین تعریفی که میتوان از آنتن مرکزی ساختمان داشت به این ترتیب میباشد:
استفاده تمامی تلویزیون های یک مجموعه (که این مجموعه میتواند از دو تا دو هزار واحد باشد ) فقط از یک عدد آنتن هوایی را سیستم آنتن مرکزی ساختمان می نامند. که کارکرد آن بدین شکل میباشد که سیم متصل به این آنتن پس از ورود به تقویت کننده آنتن مرکزی وارد اسپلیتر یا همان پخش کننده سیگنال میشود و پس از آن به هر واحد انتقال پیدا میکند و به پشت تلویزیون ارسال میشود و‌ هر تلویزیون قادر به دریافت فرکانسها و در نهایت پخش کانالهای تلویزیونی میباشد.
نکته قابل ذکر این است که آنتن مرکزی و آنتن مرکزی ماهواره (یا همان ماهواره مرکزی ) دو مقوله کاملا متفاوت میباشد.

سیستم آنتن مرکزی تنها راه حل مناسب برای هر نوع ساختمان و یا مجتمعی می باشد که نیاز به کانال های تلویزیون داخلی (صدا و سیما) دارند.
آمپلی فایرهای ژرمنتکست با طراحی خاص و مداری فوق‌العاده قوی، سیگنال های دریافتی از آنتن هوایی را تقویت و به واحدها انتقال می دهد.
در گذشته به ازای هر واحد یک آنتن هوایی در پشت بام نصب می گردید که در ساختمان های با واحد های زیاد، جنگلی از آنتن های هوایی و سیم در پشت بام نصب بود که نمای بسیار بدی به یک ساختمان می داد. پس از تولید آمپلی فایر های آنتن مرکزی این معضل به پایان رسید و برای هر ساختمان فقط یک عدد آنتن نصب می گردد که این موضوع فراگیر شده و جزئی جدانشدنی از ساختمان های نوساز می باشد.به طور کل سیستم آنتن مرکزی از سه بخش مجزا تشکیل شده است و یک وسیله تک نمیباشد که این سه بخش به این صورت می باشد:

۱.بخش دریافت (گیرنده)
در این بخش از یک آنتن استاندارد میتوان استفاده کرد‌ جهت دریافت سیگنال UHF، که این آنتن توسط یک میله دکل و یک پایه دکل بر روی دیوار نصب میگردد.
در بخش دریافت مهمترین قسمت نصب اصولی و تنظیم دقیق آنتن میباشد. برای داشتن بهترین دریافت سیگنال باید از یک دستگاهی به نام فایندر DVBT استفاده کرد تا بتوان‌ سیگنالی دقیق را دریافت و بعد وارد آمپلی فایر آنتن مرکزی ، روانه کرد.

بخش تقویت ( آمپلی فایر)
در این بخش نیاز به یک دستگاه آمپلی فایر یا همان تقویت کننده استاندارد داریم. وظیفه این دستگاه مهم این است که سیگنال دریافتی از آنتن تقویت کند و به سمت توزیع کننده بفرستد.
نکته بسیار مهم‌ در مورد آمپلی فایر ها این است که حتما دارای حداقل سه ورودی باشد که اصطلاحا به آن تقویت کننده مولتی باند گفته میشود. در تقویت کننده مولتی باند میتوان‌ چندین‌باند دیگر را تقویت کرد و مهمترین وظیفه آن میکس و ادغام کردن تمام این باند ها میباشد برای مثال میتوان همزمان هم سیگنال آنتن و هم سیگنال دوربین مدار بسته که از مدولاتور خارج شده را وارد دستگاه آمپلی فایر کرد، و تمام این لاینها پس از تقویت ، ادغام میشود و فقط با یک سیم به سمت توزیع کننده ها یا همان اسپلیتر ها ارسال میشود.در آمپلی فایرها دو نکته اصلی که باید قبل از خرید به آن دقت کرد این است که رو آمپلی فایر به ازای هر ورودی یک عدد پتانسیومتر یا همان پیچ تنظیم dB وجود داشته باشد و نکته مهم دوم‌ اینکه ورودی ها حداقل شامل دو عدد دریافت سیگنال UHF باشد.
موارد استفاده از آمپلی فایرهای مولتی باند‌ بستگی به این دارد که چه تعداد تلویزیون یا همان مصرف کننده ای در ساختمان یا هر مجموعه ای وجود دارد که بر آن اساس انتخاب میکنیم از چه امپلی فایری و با چه دی بی ای (dB)باید استفاده کنیم.
معمولا آمپلی فایر های مولتی باند استاندارد برای آنتن مرکزی در دنیا در سه نوع تولید میشود
۲۰dB
۳۰dB
۴۰dB
که dB هر آمپلی فایر را میتوان توسط اتنیتور یا همان پتانسیومتر ، تغییر داد تا از اشباع ( زیاد بودن سیگنال) ، و از تضعیف سیگنال ( کم بودن سیگنال) جلوگیری کرد.

بخش تقسیم ( توزیع)
در این قسمت سیگنال تقویت شده را که از آمپلی فایر خارج شده ، به سمت تقسیم کننده ها یا همان اسپلیتر ها هدایت می کنیم و سیم هایی که از هر واحد که تا پشت بام یا رایرز هر طبقه آمده را به اسپلیتر ها وصل میکنیم.
تقسیم کننده های سیگنال آنتن مرکزی به دو دسته تقسیم میشوند.
۱.اسپلیتر ها (تقسیم کننده های انشعابی)
۲. تپافها ( تقسیم کننده های عبوری)
در سال های اخیر به دلیل سیم کشی اصولی برای سیستم آنتن مرکزی ساختمان
دیگر از تپافها استفاده نمیشود و کاملا منسوخ شده است که مهمترین دلیل آن تضعیف شدن زیاد سیگنال در طبقات انتهایی میباشد.از این رو تمامی توضیحات حول اسپلیترها میچرخد.
نیاز اسپلیتر ها برای آنتن مرکزی بستگی به نوع سیم کشی هر ساختمان یه مجموعه دارد و تعداد آن هم باز بستگی تعداد واحد های مصرف کننده آنتن مرکزی دارد.

برای اجرا سیستم آنتن مرکزی و نصب اسپلیتر ها از چندین واژه مثل ابشاری ، خیاری ، گوجه ای ، ستاره ای و خورشیدی و چندین نام دیگر استفاده میشود که اصلا نیازی به حفظ کردن این واژه ها نیست و کاملا با یک مثال ساده این مساله را جا میاندازیم.
برای مثال یک ساختمان ۴ طبقه که در هر طبقه ۶ واحد ساخته شده است و در مجموع ۲۴ واحد میباشد میتوان از یک امپلی فایر مولتی باند ۳۰dB استفاده کرد ولی اسپلیترها به دو صورت مختلف باید تهیه شود:
۱.اگر از هر واحد یک عدد سیم تا پشت بام امده باشه و ۲۴ عدد سیم در یک جا جمع شده باشد ما نیاز به یک عدد اسپلیتر ۱/۳ و سه عدد اسپلیتر ۱/۸ نیاز داریم که باید ابتدا اسپلیتر ۱/۳ بعد از خروجی آمپلی فایر آنتن مرکزی نصب شود و سیم خروجی آمپلی فایر به ورودی این اسپلیتر وارد میشود و خروجی هر یک از این اسپلیتر ۱/۳ به ورودی یک عدد اسپلیتر ۱/۸ ارسال میشود در این صورت هر سه عدد اسپلیتر ۱/۸ به میزان مساوی خروجی سیگنال را برای ۸ واحد ارسال میکند که در مجموع ۲۴ واحد میباشد.

۲.اگر از هر واحد یک عدد سیم تا رایزر طبقه آمده باشد ما نیاز یه یک اسپلیتر ۱/۴ و چهار عدد اسپلیتر ۱/۶ داریم.
بدین ترتیب که سیم خروجی از امپلی فایر آنتن مرکزی ، وارد اسپلیتر ۱/۴ میشود و سیم هر یک از خروجی های اسپلیتر ۱/۴ ، به یک طبقه ارسال میشود که در مجوع ۴ طبقه میباشد. و هر یک‌از این سیمها که به طبقات ارسال شده ، وارد اسپلیتر ۱/۶ در هر طبقه میشود و سیم های تمامی واحد های آن طبقه به اسپلیتر ۱/۶ متصل میشود.
و به این گونه یک‌ سیستم استاندار آنتن مرکزی در ساختمان را داریم.
سوالی که اینجا پیش می اید این است که اگر ما در اتاقها و جاهای دیگر خانه اگر بخواهیم از آنتن مرکزی ساختمان استفاده کنیم ، امکان پذیر میباشد؟
جواب این است این موضوع بستگی به کیفیت و قدرت دی بی آمپلی فایر شما دارد
و معمولا اگر از آمپلی فایر ۳۰ dB استاندارد استفاده شود تا ۴ تلویزیون در هر واحد ،این امر به راحتی امکان پذیر خواهد بود.

چه مواردی را جهت استفاده از یک سیستم آنتن مرکزی استاندارد باید رعایت کنیم؟

نخستین موضوعی که باید کمی دقت کنیم انتخاب آنتن مناسب جهت دریافت استاندارد سیگنال و همچنین نصب در جهتی که فرستنده، امواج UHF را ارسال می کند.که نیاز به یک نصاب حرفه ای با تجهیزات حداقلی (فایندر DVBT) داریم.
از سال ۱۳۸۸ پس از استفاده از امواج دیجیتال توسط فرستنده های UHF ، سیگنال های دریافتی بسیار قوی تر شده حتی در گذشته ، نقاط کور که سیگنال را خیلی ضعیف و به صورت آنالوگ دریافت می کردیم در حال حاضر با وجود این دکل های قدرتمند میتوان سیگنال ها را بسیار قوی و به صورت دیجیتال دریافت نمود. در گذشته به دلیل ارسال سیگنال های آنالوگ در بیشتر شهرستان ها، امواج به صورت UHF و VHF ارسال می شد، البته باندهای دیگر مانند VLF و FM هم بودند اما در حال حاضر به لطف تکنولوژی با هزینه کمتر، سیگنال های دریافتی به صورت دیجیتال و تماماً در باند UHF دریافت می شود و کیفیت پخش نزدیک‌ به HD که در شهرهای بزرگ مانند تهران از سیستم HTVC در نوع کیفیت پخش کانال ها استفاده شده است. و اما مهمترین قسمت در آنتن مرکزی، قسمت تقویت سیگنال ها می باشد تا بتوان بهترین کیفیت فرکانسی را به هر واحد انتقال داد.
در این قسمت آمپلی فایر های ژرمنتکست که کاملا با استاندارهای اروپا طراحی و تولید شده و یکی از بهترین و با دوام ترین محصولات در دنیا می باشد، می تواند این نیاز را با بهترین استاندارد موجود در دنیا، برآورده کند.
آمپلی فایرهای ژرمنتکست در مدل های گوناگون بسته به نیاز هر کشوری، در کارخانه تلتک تولید می گردد و همچنین با گین های متفاوت و همچنین تنظیم قدرت های مختلف توسط پتانسیومتر، این اجازه را به کاربر می دهد که بتوان بسته به نیاز هر ساختمان، این گین ها را کم و یا زیاد کند تا بهترین و با استاندارد ترین سیگنال به مشترکین ارسال گردد.
از سال ۲۰۱۱ تولیدات آمپلی فایر در این کارخانه عظیم بر اساس إلمان هایی که در سیگنال های دیجیتال وجود دارد، تولید شده تا بتوان بهترین نوع سیگنال را به ستاپ باکس ها انتقال دهند، همچنین در طراحی آمپلی فایر مولتی باند از بهترین قطعات جهت میکس شدن سیگنال های دیجیتال مدولاتور با سیگنال های RF دیجیتال آنتن مرکزی ( DVB-T2/C2)، استفاده شده است، تا بتوان با بالاترین قدرت ممکن ارسال این سیگنال ها صورت پذیرد.
در واقع مهمترین قسمت استفاده از آمپلی فایر ژرمنتکست این است از یک سیستم استاندار لذت ببرید و سال های سال بتوانید استفاده کنید.
شرکت ژرمنتکست علاوه بر گارانتی این محصول ، حتی بعد از استفاده به مدت ۶ ماه اگر از این محصول ناراضی بودید ، میتوانید عودت دهید و تمام هزینه ها به شما باز میگردد. این خدمات را هیچ برندی ( حتی برندهای ایرانی) به شما نمی دهند و برای نخستین بار است در ایران ارائه میگردد که صرفا جهت رضایت کامل مصرف کنندگان عزیز جهت استفاده از سیستم کامل آنتن مرکزی ژرمنتکست میباشد.

مزایای استفاده از آمپلی فایرهای ژرمنتکست در ساختمان چیست ؟

یکی از مشخصات بارز و منحصر به فرد آمپلی فایرهای ژرمنتکست کارکرد بسیار عالی در دماهای بالا و پایین است.

برای مثال شما می توانید آمپلی فایرهای ژرمنتکست را در دمای بالای ۶۰ درجه و رطوبت زیاد (مانند شهر ها و جزیره های جنوبی کشور مثل کیش یا عسلویه یا مناطق نفت خیز و سکوهای نفتی) به راحتی نصب کنید و همچنین بلعکس در دمای پایین منفی ۳۵ درجه (مانند شهرهای شمال غربی کشور) به راحتی استفاده کنید.

یکی دیگر از مشخصاتی که باعث متمایز شدن تقویت کننده آنتن مرکزی ژرمنتکست با دیگر محصولات مشابه ، طراحی بسیار فنی مدار (pcb) و استفاده از با کیفیت ترین آی سی ها و قطعات روی برد است که طول عمر مفید دستگاه را تا ۱۵ سال تخمین زده شده که در شرایط مطلوب بالاتر هم میرود، در حالی که مدل های مشابه تا ۵ سال برآورد شده است.
مزایای استفاده از آمپلی فایر ژرمنتکست:
جلوگیری از نصب آنتن های متعدد بر روی پشت بام و بالکن و پنجره
دریافت سیگنالی مطلوب و داشتن تصاویری عالی و فاقد هرگونه نویز
رساندن سیگنال عالی به طور یکسان به تمامی واحدها
استفاده از سیم های داخلی ساختمان
به حداقل رساندن هزینه تجهیزات و نصب
تعمیر و نگهداری آسان و به حداقل رساندن هزینه نگهداری
پایین آمدن هزینه های جانبی پشت بام
جلوگیری از رفت و آمدهای مکرر و بالا بردن امنیت ساختمان
و موارد متعدد دیگر…
بزرگترین مساله ای که باید جهت نصب امپلی فایر آنتن مرکزی و همچنین مولتی سوئیچ ها باید رعایت شود تا طول عمر این دستگاها بالاتر برود، نصب در مکانی مثل اتاق اسانسور میباشد.
بهترین پیشنهاد برای نصب آمپلی فایر آنتن مرکزی و مولتی سوئیچ ماهواره مرکزی

در خانه های نو ساز به دلیل ایراد گرفتن و عدم صدور استاندارد در انتهای ساخت ساختمان، بهتر است یک اتاقک بسیار کوچک( ۲ متر در یک متر ) چسبیده یا کنار اتاق اسانسور ساخته شود (با درب جدا)تا نه تنها در زیبایی کار بسیار تاثیر گذار و شکیل میباشد بلکه تماما از معرض آب و باد و بارون و خورشید و هرگونه خسارت دیگر در امان میمانند.
در این اتاق شما میتوانید تمام سیمهای آنتن مرکزی ، سیم های ماهواره مرکزی و همچنین سیستم دوربین مدار بسته و مدولاتور را در آن قرار دهید و از دسترسی در قسمت مشاع ساختمان کاملا خارج و در امان میماند.

© کپی رایت - ژرمنتکست - طراحی شده توسط محمد ژولایوسفی